V hlavní roli bylo pyžamo

Uživatelé Domovinky ve Frýdku-Místku si užívali při netradičním plese.

Dámskou volenkou začal historicky první Pyžamový ples v místeckém Centru denních služeb Domovinka, který pro své uživatele připravili zaměstnanci zařízení. A o zábavu nebylo nouze.

Babičky i dědouškové prokázali smysl pro recesi, když se neváhali převléct do svých nočních úborů. V těch také předváděli své taneční umění.

„Rozhodovali jsme se mezi pyžamovým a papučovým bálem. Měli jsme strach, jestli se lidé budou vůbec ochotni do toho pyžama obléct, jestli se nebudou stydět. Jsme nakonec rádi, že jsme do takové akce šli a rozhodné nebude poslední,“ sdělila Dagmar Drozdová, která stejně jako ostatní její kolegyně byla vybavena apartní košilkou na spaní.

Polka, valčík, waltz, ale i skladby ze šedesátých a sedmdesátých let vyzývaly k tanci. Nechyběla soutěž o nejoriginálnější pyžamo, nejlepšího tanečníka a tanečnici, bohatá tombola i občerstvení.

Hudební rytmy přiměly vstát z invalidního vozíku i dvaašedesátiletého Stanislava Pospěcha, který se slovy „smím prosit“ vyzval svou taneční partnerku.

„Jde to pomalinku, ale jde. Aspoň se trochu pohoupeme do rytmu,“ pravil muž. „Tanec mám velice rád, dokonce jsem dvakrát absolvoval celé taneční. Nyní to už bohužel nejde. Do Domovinky chodím denně. Líbí se mi, že se tady stále něco děje. A jestli v tomto pyžamu také spím? Abych řekl pravdu, mám ho doma delší dobu, ale nikdy jsem v něm nespal. Oblékl jsem si jej dnes poprvé, tedy plesová premiéra,“ prozradil Stanislav Pospěch.

Obdivuhodné taneční výkony podával také dvaasedmdesátiletý Miroslav Toman, který svůj „oblek“ vyšperkoval i čepicí na spaní.

„Dodnes velice rád tancuji, ale už mi v tom brání zdravotní problémy. Nebýt bolavé nohy, tak mě nikdo nezastaví. Kdysi jsem protancoval i tři košile,“ usmíval se muž.

„Šlo nám o to, aby se naši uživatelé bavili. Atmosféru plesu znají ze svých mladých let, a dneska už se na ně nedostanou. Tak jsme jim je chtěli touto formou připomenout,“ přiblížila Naděžda Hálková, vedoucí Domovinky.

„Bylo to super, všichni jsme spokojeni,“ dodala.

S diplomy domů odcházeli spokojeně také vítězové soutěží. Anna Králová obdržela cenu v podobě domácí bábovky, a to za nejoriginálnější pyžamo.

Tanečníkem dne se stal Miroslav Toman, tanečnicí pak Růžena Pecháčková.

A stačilo málo. Za příjemně stráveným dopolednem stál nápad sociální pracovnice Dariny Gajdaczové a nadšení jejích kolegyň.

 

Ladislava Vavrošová

(tento článek byl otištěn v Deníku dne 21. 2. 2013)